Антибілоруська влада Білорусі

Чому в Білорусі бояться історичних державних символів? З чиєї подачі пресують добровольців АТО? Чим Лукашенку заважають ініціативні групи, спрямовані на розвиток білоруської культури та мови? Яку насправді позицію займає Білорусь в українському конфлікті, і чому Росія непомітно простягає свої криваві кігті над білоруською землею?
Відповісти на ці питання я спробую в своїй статті, відвідавши Білорусь під виглядом цивільної туристки.

Переклад білоруською тут.

Вже на кордоні кидаються в очі радянські символи Білорусі. З 1995 року в країну повернули символіку БРСР (Білоруської радянської соціалістичної республіки), лише прибравши серп та молот з прапора. Справжні ж історичні символи Білорусі – червоний герб з білим вершником “Погоня”, та біло-червоно-білий стяг. Але на території сучасної Білорусі вони, хоч і не заборонені офіційно, але чомусь викликають дикий жах у силовиків та проросійської частки населення. Як і білоруська мова.

ТГ

Історичний стяг Білорусі. Бійці ТГ “Беларусь” в Україні

Belarustrip_8

Історичний герб Білорусі “Погоня”

Коли нас з кореспондентами “Белсату” затримали силовики КДБ, один з журналістів почав говорити з ними білоруською мовою. Гебіст витріщив очі. “А вы можете говорить нормальным языком?” – крізь зуби прошипів він. Що можна говорити про простих людей, якщо навіть співробітники державної структури цураються своєї мови?
– Під час Майдану в Україні у нас була дуже загострена ситуація. На вулиці, почувши білоруську мову, могли назвати бандерівцем і навіть побити. Але з часом прийшло розуміння. Тоді, як почався Майдан, у людей був шок: що робити? кому вірити? Так як засоби масової інформації у нас здебільшого російські, то 80% білорусів тоді віднеслись до Майдану негативно. Але час спливає, і народ трохи змінює свою думку, – коментує події Павло Северянець, один з лідерів білоруської опозиції.

– Зараз фактично Білорусь поділена на дві частини. У нас дві столиці: Минск (сучасна та радянська назва) та Менск (історична назва білоруською мовою). Два прапора. Дві мови, – розповів музика із Вітебська, та попросив не вказувати його імені – через часті поїздки з гастролями до України його вже намагались завербувати співробітники КДБ. Цікавило силовиків те саме: ситуація на Донбасі та білоруські добровольці в АТО.

Belarustrip_4Деякі ж білоруси історичної символіки не лише не бояться, а й самі виробляють та продають. 19-річний Вадим Макей відкрив власний магазин національної символіки в торгівельному центрі “Силует” у Мінську.
– Я готовий до того, що в будь-який момент можуть прийти й закрити. І магазин, і мене, – розповідає молодий підприємець. Спілкується з покупцями щирою білоруською мовою.
– Я спочатку сам цікавився білоруською мовою та культурою. Потім це переросло в дещо більше. Так вийшло, що я почав такий бізнес. Кажуть, треба починати з себе. Люди починають цікавитись, особливо з початком подій в Україні. Можливо, в білорусів все ж прокинеться національна самосвідомість. У вас в Україні з цим краще.
Вадим розповідає, що більшість покупців не туристи, а все ж білоруси. Хоча заходять і українці, і навіть росіяни. Навіть мій знайомий з Вітебська, підвозячи мене в столицю, попросив показати цю крамничку, аби придбати собі наліпку на машину та стрічку.
– Чи багато в білорусі патріотів? – спитала я у хлопця.
– Не те щоб багато…
– Вистачає! – всміхнувся покупець, виходячи з примірочної в футболці з гербом “Погоня”.

Belarustrip_2

Вадим Макей, засновник магазину

Про те, що в Україні краще з національною самосвідомістю, кажуть всі білоруси, з якими мені вдалося зустрітись. В республіці, яка досі живе під радянськими стягами, всі ініціативи, навіть культурні, придушуються владою.
– В нас національний рух трохи розвинений, але ізольований від суспільства, – вважає Олексій Кірієнко, мешканець міста Могилев. – Це, звісно, заслуга Лукашенка. Більшість патріотів – демократи, а наш диктатор таких не терпить.
– Патріотичний рух Білорусі – більш молодіжна тенденція. Зараз вона трохи віддаляється від політики, тому влада поки що не перешкоджає діяльності, – розповідає дівчина-історик з Вітебська, яка сама є членом такого руху.
– Культурним ініціативам не перешкоджають. А от політичним, та навіть журналістам – постійно. Викликають на допити в КДБ, залякують, виписують штрафи. Але найбільш ідейні на це уваги не звертають – працюють далі, – розповідає журналіст телеканалу “Белсат”, який також заборонений на території Білорусі, через позиціонування каналу як “незалежних ЗМІ” та висвітлення правдивого боку подій, включно українського конфлікту.
Олександр Соболевський, член товариства білоруської мови, називає владу Білорусі “антибілоруською” та підтверджує, що більшість білоруськомовних ініціатив в державі заборонені.
– Білоруси – мирні люди. І більшість патріотичних об’єднань не мілітарні. Але влада все одно їх не підтримує.
– Мілітарні об’єднання, на кшталт “Ваяру” Молодого Фронту, влада тримає на прицілі. І, як тільки почнеться якесь повстання чи військовий конфлікт, цих людей приберуть першими, – вважає опозиціонер Павло Северянець.

Перебуваючи в Гомелі, мені вдалося відвідати зібріння однієї з культурних ініціатив “Будзьма беларусамі”. Говорили на зібранні про те саме – розвиток мови та культури, залучення свідомих громадян.
– Вже котрий рік на наші заходи приходять одні й ті самі люди. Іншим це, нажаль, не цікаво. Влада абсолютно не підтримує, – прокоментував один з організаторів заходу.

Belarustrip_1

“Будзьма беларусамі” Гомель

Влада Білорусі боїться свідомих громадян. Більшість людей живуть не країною, а грошима. Про це кажуть всі, хто хоч трішки розуміє, навіщо Білорусі біло-червоно-білий стяг та чому Лукашенка вже називають “темною постаттю в історії”.

– Коли почались події в Україні, найбільш свідомі Білоруси поїхали туди. Вони зрозуміли одразу, що російська агресія небезпечна як для України, так і для Білорусі в майбутньому. Ці люди – герої нашого часу, – каже Павло Северянець.
Герої нашого часу, правда не для Лукашенка та його прибічників. Зміни до закону про “кримінальну відповідальність за участь в іноземних військових конфліктах навіть без факту найманства” по факту поширюється лише на один бік – на білоруських добровольців АТО. З прибічниками так званої “ДНР” проводяться лише профілактичні бесіди, українські ж добровольці, що вернулись до Білорусі, вже ув’язнені на багато років.
– Білорусь – ніби нейтральна країна. Але вона завжди підтримує того, хто більше платить, – вважає один з мешканців Могилева.

(Білоруські добровольці в АТО – фото автора)

– У Лукашенка вже 22 роки поспіль є такий бізнес – він продає білоруську незалежність, культуру, навіть білоруську мову Росії за нафту та, звісно, кредити. Як тільки приходить новий кредит від РФ, ми вже знаємо – почнеться хвиля репресій проти білоруських добровольців АТО, їхніх родичів, опозиціонерів, тощо, – розповідає Павло Северянець.
– Білорусів, що приймали участь в АТО, вважають загрозою для держави. Раніше загрозою вважали тих, хто цікавився білоруською мовою та культурою, – вважає мешканка Вітебська.
Не лише білоруси, а й українці, що приймали участь в АТО, становлять примарну загрозу для білоруської влади – це видно на прикладі мого арешту силовиками КДБ. “Лукашенко настільки боїться підпільників, партизан, що навіть наказує вирубати лісопосадки поруч з дорогами, якими їздить, аби його не вбили,” – розповідають мені мешканці країни.

Деякі бояться, а деякі все ж намагаються розвивати націоналістичний рух в країні та сподіваються на державний переворот на кшталт українського Майдану. Дмитро Дашкевич, один з лідерів Молодого Фронту, впевнений, що революція в Білорусі – лише питання часу. Інші ж упевнені, що після невдалої акції 2010 року (славнозвісна Плошча), та розстрілів на Інститутський українських активістів, білоруси побояться вийти за свободу та проти диктатора.
Михайло Аршинський, журналіст телеканалу “Белсат”, вважає революцію неприпустимою через невелику кількість опозиційних політиків:
– Наша опозиція значно слабша, ніж була в Україні за часів Януковича. До того ж, вона поділена на три частини, що постійно конфліктують між собою.
Також журналіст вважає, що Україна не стала взірцем для прибічників революції – через війну на Донбасі та антиукраїнську владу, яка прийшла до Верховної Ради на крові.

Лідери патріотичних рухів недвузначно натякають: якщо навіть вдасться скинути Лукашенка, або він сам полишить крісло президента, і до влади прийдуть справжні патріоти, цим неодмінно скористається Росія. Так само, як після відмови України підписати договір про митний союз РФ “раптово” перетворилась з союзника на агресора.

Для чого Росія простягає на Білорусь свої криваві кігті, пояснив Павло Северянець.
– За часів СРСР Білорусь була для Росії плацдармом для наступу на Європу. Навіть дороги в Мінську будувались з таким розрахунком: якщо будівлі впадуть від ядерного удару, лишиться проїзд для російських танків на Європу. Зараз Білорусь начебто незалежна, але Росія міцно вкоренилась тут і в свідомості більшості білорусів.
– У нас більшість телеканалів – російські. Незалежним білоруським ЗМІ працювати не дають. Є багато проросійських організацій, які активно займаються пропагандою. Навіть мова в білорусі найбільш вживана – російська. Це можна припинити, лише якщо відключити всі російські телеканали та закрити кордон, – вважає музика з міста Вітебськ, що неподілік кордону з РФ.
В Могилеві мені кинулись в очі російські прапори, що висіли по всьому місту. Це місто урочисто готувалось до приїзду російської делегації на чолі з Дмитром Медведевим. Як повідомили з таємних джерел, розмова йшла про відкриття військової бази РФ неподалік білоруського Могилева.

Наостанок, Павло Северянець розповів нам про ситуацію з легалізацією білоруських добровольців в Україні, яку він “розвідав” зсередини високих владних кабінетів.
– Ми приїжджали до України та говорили з громадськими активістами та високопосадовцями з приводу надання громадянства та легалізації до Збройних сил України білоруських добровольців. Всі активісти, лідери християнських об’єднань та командири добровольчих підрозділів висловили бажання максимально сприяти даній ініціативі, а от на найвищому рівні – в стінах Верховної Ради – нам сказали прямим текстом: “Не можемо. Захід нас не підтримає, бо це по суті найманство.” Всіма засобами нам дали зрозуміти, що нашим добровольцям активно перешкоджатимуть в отриманні українського громадянства та легалізації. Що ми зараз і бачимо, – коментує білоруський опозиціонер.
Belarustrip_9
Автор статті: Аліна Косовська “Фортуна”, доброволець АТО, блогер.

Позначки:, , ,

About Alina Fortuna

Боєць АТО, блогер

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: