Білоруси з Україною в серці

Сьогоднішній день пройшов в приємній та таємничій атмосфері, що оповила третій поверх Запорізького краєзнавчого музею. Сьогодні ми відкрили виставку картин з лінії фронту, створену п’ятьма художниками з Білорусі та українським митцем Тарас Носар.

IMG_5533

Мало сказати, що ці картини зображують побут війни. Вдивляєшся в полотно – і відчуваєш, як дрібно біжать мурашки по шкірі. Ніби вживу відчуваєш холодний подих руїн, як от ідеш такими знайомими стежками Пісків до зруйнованого дому культури та дивом ще не зовсім розваленої церкви. Приємне тепло розливається по душі, коли бачиш чоловіка, що грає на бандурі – то Тарас Носар зробив свій перший автопортрет. А на задньому плані з темних руїн постає яскраво-золотий тризуб. На жовто-блакитному тлі виринає двоголова потвора з колорадськими стрічками – а тризуб, за яким переможно розвиваються українські та білоруські прапорці, проганяє потвору геть з українського стягу. Мов живі, дивляться на відвідувачів очі з портретів загиблого білоруського добровольця Алеся Черкашина – його добрий та водночас мужній погляд пробирає до кісток. На сусідньому портреті з-поміж похмурих крапель дощу визирає світле й усміхнене обличчя Віталіка Тіліженко – запорізька художниця Еріка Равич побачила покійного “Кекса” саме таким. Еріка писала портрет в останні три дні перед відкриттям виставки.
“Я відчувала, що він всі ці дні був зі мною. На фото, з якого я писала портрет, Віталік був сумний. Але я відчула – він хотів, аби я його зобразила веселим та усміхненим. Я навіть тричі переробляла, але він все одно виходив таким – щирим, усміхненим, добрим,” – розповідає художниця.

Еріка Равич з портретом Віталія Тіліженка

Еріка Равич з портретом Віталія Тіліженка

Zaporizha_10

Еріка Равич та Анжела Душаєва, директор благодійного фонду “Волошка”

Організатор виставки Ольга Браун згадує останні дні життя Алеся Черкашина. Його, важко пораненого під Старогнатівкою, привезли до запорізького шпиталю. Там вони і познайомились.
“Йому одразу ампутували праву руку. А він так любив грати на гітарі… Ми за кілька тижнів зібрали йому кошти на протез, щоб він знов зміг займатись улюбленим ділом. Але він не вижив…” – згадує волонтерка. Запорізькі активістки постійно провідували “Тараса” в шпиталі. Так як до реанімації їх не пускали, дівчата зазирали в його палату через вікно.
“Одного разу ми підходимо до вікна – а біля нього мертва пташка лежить. От прямо точно під вікном Алеся. Я тоді відчула, що це знак якийсь. Мені так не по собі стало. А на наступний день він загинув…” – розповідає Ольга.

Zaporizha_5

Портрет Алеся Черкашина

Виставка присвячена пам’яті двох бійців Тактичної групи “Білорусь”, що віддали своє життя за Україну минулого літа – “Кексу” і “Тарасу”. Поруч з картинами інсталяція предметів військового побуту, які стали такими звичними хлопцям за останній рік їхнього життя. Пошматовані уламками книжки зі зруйнованої бібліотеки, чиясь прострілена каска, знайдена в Пісках, амуніція і шеврони “Тараса”, гільзи та хвости від мін… Це маленький куточок війни в мирному Запоріжжі. В Запоріжжі, яке має бути вдячним за мирне небо саме таким хлопцям, як Віталій Тіліженко та Алесь Черкашин…
…Так швидко й неминуче ви в небо полетіли…
Тоді був бій страшний. Зловісно степ дрижав.
А ви сповна життя… Ви жити так хотіли!
А той снаряд бездушний коло вас упав…
Zaporizha_3

Zaporizha_6

Шеврон Алеся Черкашина

Zaporizha_2

Zaporizha_7

Zaporizha_9

Тарас Носар, український митець з Донецька

Zaporizha_8

Written by Alina Fortuna

Позначки:, , , , , , , ,

About Alina Fortuna

Боєць АТО, блогер

One response to “Білоруси з Україною в серці”

  1. Erika Ravich says :

    Дякую, Аліно, на доброму слові!…Ось, треба – твій портрет намалювати,- живу та прекрасну!..ще й фотосесію придумати
    !..

    Подобається

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: